HORAȚIU POTRA A FOST REȚINUT ÎN DUBAI

HORAȚIU POTRA A FOST REȚINUT ÎN DUBAI
Horațiu Potra a fost reținut de autoritățile din Emiratele Arabe Unite încă din weekend, la cererea autorităților de la București.
Fostul mercenar Horațiu Potra a fost reținut, miercuri, în Dubai, potrivit unor surse Realitatea PLUS. Autoritățile din România cer extrădarea lui pentru a fi judecat într-un dosar pentru tentativă de lovitură de stat.
Horațiu Potra a fost reținut de autoritățile din Emiratele Arabe Unite încă din weekend, la cererea autorităților de la București.
Ministerul Justiției din România a demarat deja procedura de extrădare a fostului mercenar pentru a fi tras la răspundere pentru acuzațiile care i se aduc într-un dosar privind tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor, nerespectarea regimului materiilor explozive, orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept și instigare publică.
Procedura este una greoaie și asta pentru că România nu are un tratat de extrădare cu Emiratele Arabe, iar în acest caz autoritățile de la noi trebuie să negocieze cu cele din Dubai astfel încât acestea să dea undă verde pentru aducerea lui Horațiu Potra în țară.
Citește și:
- 21:35 - Negocieri pentru un nou proiect energetic în Marea Neagră: Naftogaz discută cu OMV Petrom dezvoltarea unui zăcământ de gaze
- 20:25 - Tensiuni între SUA și Europa: Trump cere implicare militară în Strâmtoarea Ormuz și lansează un avertisment dur
- 19:41 - Bolojan bagă PNL în ședință, acasă la Iohannis, ca să vadă dacă liberalii mai rămân la guvernare sau nu
- 18:54 - Premierul Belgiei, Bart De Wever, consideră că Uniunea Europeană ar trebui să își normalizeze relațiile cu Rusia pentru a putea avea din nou acces la energie la prețuri mai mici.
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











