Marcel Boloș, nou semnal pentru reducerea cheltuielilor de la stat: Să oprim RISIPA. Nu trebuie privită ca o măsură austeră

Marcel Boloș, nou semnal pentru reducerea cheltuielilor de la stat: Să oprim RISIPA. Nu trebuie privită ca o măsură austeră
Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a transmis, după întânirea cu liderii Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, că Guvernul trebuie „să gestioneze cu grijă resursele publice şi să asigure utilizarea lor eficientă”.
Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, a transmis, după întânirea cu liderii Uniunii Naționale a Consiliilor Județene din România, că Guvernul trebuie „să gestioneze cu grijă resursele publice şi să asigure utilizarea lor eficientă”.
„Reducerea cheltuielilor publice nu trebuie privită ca o măsură austeră sau o restricţie asupra dezvoltării, ci ca o strategie necesară pentru a asigura o creştere economică durabilă şi pentru a oferi oportunităţi de dezvoltare”, a mai spus ministrul Boloș.
”Să oprim risipa.
Guvernul României trebuie mai mult decât oricând să gestioneze cu grijă resursele publice şi să asigure utilizarea lor eficientă. Este o prioritate esenţială pentru a asigura sustenabilitatea fiscală şi pentru a promova o creştere economică sănătoasă.
Am împărtăşit această viziune astăzi cu reprezentanţii Uniunii Naţionale a Consiliilor Judeţene din România (UNCJR), mai ales că domnul Ilie Bolojan ştie poate cel mai bine cum trebuie să arate ponderea cheltuieli de funcţionare/ cheltuieli de investiţii.
De ce este important să reducem cheltuielile publice? Doar câteva dintre motivele cheie:
Cheltuielile publice excesive duc la deficit bugetar şi la creşterea datoriilor guvernamentale. Acest lucru poate afecta încrederea investitorilor, provocând instabilitate în economie, iar povara datoriilor acumulate va fi pe umerii viitoarelor generaţii.
Cheltuielile publice excesive pot determina o creştere a masei monetare în economie, ceea ce duce la diminuarea puterii de cumpărare a românilor.
Prin reducerea cheltuielilor publice inutile, putem elibera resurse şi putem crea un mediu mai favorabil pentru sectorul privat.
O economie cu finanţe publice sănătoase este mai rezistentă în faţa şocurilor economice şi crizelor”, a transmis Marcel Boloș, într-un mesaj postat pe pagina de Facebook.
„Dimensiunea și structura bugetului vor fi planificate cu grijă, astfel încât să ne asigurăm că prioritățile sociale și economice sunt protejate”, a adăugat ministrul Finanțelor.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 08:13 - Elevii din partea minorităților susțin proba de Limba și literatura maternă, în cadrul Simulării Evaluării Naționale
- 08:00 - Traian Băsescu avertizează populația: „Avem două războaie care se află la distanțe mici!”
- 07:58 - Guvernul caută variante pentru a stabiliza prețul la pompă
- 07:55 - Război în Orientul Mijlociu. Noapte de foc în regiune: rachetă interceptată la Doha, raiduri israeliene în sudul Libanului
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











