România devine pion strategic pe harta militară a Europei! Discuții decisive la Paris pentru drone, muniție și scuturi antiaeriene

România devine pion strategic pe harta militară a Europei! Discuții decisive la Paris pentru drone, muniție și scuturi antiaeriene
România face pasul cel mare și intră în nucleul dur al noii strategii de apărare europeană.
România face pasul cel mare și intră în nucleul dur al noii strategii de apărare europeană. Șeful Statului Major, generalul Gheorghiță Vlad, alături de generalul Ion Cornel Pleșa, se află în aceste zile la Paris pentru una dintre cele mai importante reuniuni militare ale momentului. Miza este uriașă, iar țara noastră urmează să devină un punct strategic esențial pentru securitatea continentului și pentru înzestrarea armată.
Discuțiile din Franța, organizate de Ministerul Forțelor Armate, se concentrează pe accelerarea capacităților de luptă. Oficialii analizează soluții rapide pentru dotarea cu sisteme antiaeriene, drone, muniție și creșterea mobilității militare. Vestea bună este că industria de apărare din România ar putea intra în parteneriate strategice europene, ceea ce înseamnă acces la bani pentru investiții și tehnologie de ultimă oră.
Contextul este extrem de tensionat, cu un război la granița de est a NATO și conflicte în Orientul Mijlociu, fapt care obligă Europa să funcționeze ca o forță unită. Șeful Statului Major a dat asigurări că militarii noștri sunt gata pentru orice provocare.
"Armata României, am mai spus-o și o repet, este foarte bine pregătită. În ultimii ani am desfășurat numeroase activități de instruire, atât în context național, cât și internațional. De mai bine de 20 de ani participăm în diferite teatre de operații cu contingente consistente, iar în prezent avem un program foarte ambițios de înzestrare”, a afirmat generalul Gheorghiță.
Citește și:
- 08:13 - Elevii din partea minorităților susțin proba de Limba și literatura maternă, în cadrul Simulării Evaluării Naționale
- 08:00 - Traian Băsescu avertizează populația: „Avem două războaie care se află la distanțe mici!”
- 07:58 - Guvernul caută variante pentru a stabiliza prețul la pompă
- 07:55 - Război în Orientul Mijlociu. Noapte de foc în regiune: rachetă interceptată la Doha, raiduri israeliene în sudul Libanului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











