TRAGEDIE DE CRĂCIUN ÎN KAZAHSTAN: UN AVION CU 72 DE PERSOANE LA BORD S-S PRĂBUȘIT LÂNGĂ AKTAU

TRAGEDIE DE CRĂCIUN ÎN KAZAHSTAN: UN AVION CU 72 DE PERSOANE LA BORD S-S PRĂBUȘIT LÂNGĂ AKTAU
Tragedie de proporții în ziua de Crăciun, în Kazahstan
O tragedie de proporții a zguduit ziua de Crăciun în Kazahstan, când un avion de pasageri cu 72 de persoane la bord s-a prăbușit miercuri, 25 decembrie, în apropierea orașului Aktau. Incidentul a implicat un aparat al companiei Azerbaidjan Airlines, care efectua un zbor de la Baku, Azerbaidjan, către Groznîi, Cecenia.
Conform primelor informații, avionul a fost redirecționat din cauza ceții dense care afecta aeroportul din Groznîi. Echipajul a încercat să aterizeze pe aeroportul din Aktau, dar înainte de prăbușire, martorii au observat cum avionul a făcut mai multe cercuri deasupra zonei. Imaginile cutremurătoare surprind momentul în care aparatul a luat foc la impactul cu solul.
Autoritățile din Kazahstan au demarat o anchetă pentru a stabili cauzele exacte ale accidentului. La bordul aeronavei se aflau pasageri și membri ai echipajului, iar bilanțul victimelor este în curs de confirmare.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 08:13 - Elevii din partea minorităților susțin proba de Limba și literatura maternă, în cadrul Simulării Evaluării Naționale
- 08:00 - Traian Băsescu avertizează populația: „Avem două războaie care se află la distanțe mici!”
- 07:58 - Guvernul caută variante pentru a stabiliza prețul la pompă
- 07:55 - Război în Orientul Mijlociu. Noapte de foc în regiune: rachetă interceptată la Doha, raiduri israeliene în sudul Libanului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











