GUVERNATORUL BNR, MUGUR ISĂRESCU, VA PREZENTA RAPORTUL TRIMESTRIAL ASUPRA INFLAȚIEI

GUVERNATORUL BNR, MUGUR ISĂRESCU, VA PREZENTA RAPORTUL TRIMESTRIAL ASUPRA INFLAȚIEI
Marți, guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, va susține prezentarea Raportului trimestrial asupra inflației
Marți, guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, va susține prezentarea Raportului trimestrial asupra inflației, potrivit unui comunicat de presă al instituției.
Conform BNR, rata anuală a inflației va înregistra un salt semnificativ în trimestrul III din 2025, ca efect tranzitoriu al expirării schemei de plafonare a prețului la energia electrică și al majorării cotelor de TVA și accizelor, aplicate de la 1 august. În următoarele trei trimestre, inflația este prognozată să scadă într-un ritm relativ lent și cu fluctuații, menținându-se însă la niveluri considerabil mai ridicate decât cele estimate în proiecția anterioară.
Raportul asupra inflației – ediția august 2025 – care încorporează cele mai recente date economice, a fost analizat și aprobat vineri în ședința de politică monetară a Consiliului de Administrație al BNR.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 10:27 - IRCC scade de la 1 aprilie: cu cât se reduc ratele la creditele ipotecare
- 08:21 - Explozie a prețurilor la carburanți, marți dimineață: motorina trece de 9,20 lei. Ce MĂSURI ar putea lua Guvernul
- 11:12 - Rata şomajului a urcat la 6,3% pe final de 2025
- 08:17 - Bugetul ajunge în Parlament: aleșii decid cum se împart banii țării
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











