NICUȘOR DAN, LA CONSILIUL EUROPEAN DE LA BRUXELLES
23 oct. 2025, 08:33
Actualizat: 23 oct. 2025, 08:33

NICUȘOR DAN, LA CONSILIUL EUROPEAN DE LA BRUXELLES
Articol scris de Scris de Realitatea de Salaj
Situația din Ucraina și Orientul Mijlociu, pe agenda discuțiilor
Președintele României, Nicușor Dan, va participa, joi, la reuniunea Consiliului European, care va avea loc la Bruxelles. Situația din Ucraina, dar și cea din Orientul Mijlociu se află pe agenda discuțiilor.
Șeful statului a ajuns încă de miercuri, la Bruxelles, unde a participat la cina de lucru organizată de președintele Consiliului European, Antonio Costa, cu președintele Egiptului, Abdel Fattah El-Sisi, în marja Summitului instituțional UE - Egipt.
Potrivit Administrație Prezidențiale, agenda Consiliului European de joi include ca principale teme de discuție situația din Ucraina, din Orientul Mijlociu, securitatea și apărarea europeană, competitivitatea UE și tranziția dublă, accesul la locuințe, migrația și Republica Moldova.
Citește și:
- 16:12 - Anca Alexandrescu anunță noi dezvăluiri despre întâlnirile lui Călin Georgescu cu afaceriști și „oameni ai sistemului”: „Marea majoritate a telespectatorilor noștri s-au convins cine a spus adevărul”
- 16:00 - Bolojan vrea să crească vârsta de pensionare pentru militari
- 15:56 - Iran amenință direct România cu „un răspuns politic și juridic” după permisiunea acordată SUA de a folosi bazele militare românești
- 11:19 - Secretarul general al OCDE a fost primit de Ilie Bolojan la Palatul Victoria
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











